Мобілізаційні заходи в Україні тривають з моменту повномасштабного вторгнення Росії. Відтоді на війну були призвані тисячі людей.

Як інформує “НВ”, 16 квітня 2024 Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо засад мобілізації та проходження військової служби під час війни.

Основні положення Закону

Найважливіша зміна, яка запроваджується, — вимога для всіх чоловіків віком від 18 до 60 років протягом 60 днів оновлювати свої персональні дані (включно з місцем проживання). Це можна зробити як особисто на пунктах комплектування військ, так і в електронному вигляді. Невиконання цього обов’язку може призвести до заборони судом користуватися приватним транспортом.

Перелік документів, що можуть подаватися військовозобов’язаним для отримання відстрочки:

клопотання керівника органу державної влади щодо оформлення відстрочки;

довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, в яких зазначено групу та причину інвалідності;

довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні;

рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину;

свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів: свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим, або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав, або рішення суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім, або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі, або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України);

медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу; рішення про влаштування дитини до прийомної сім’ї або договір про влаштування дітей на спільне проживання та виховання у прийомній сім’ї.

Читайте також:  Докаталися: власників самокатів масово штрафують на 17 тис. грн, але це ще не все

Відстрочки за станом здоров’я. Проблеми зі здоров’ям є однією з найпоширеніших причин відстрочки. У таких випадках військово-лікарською комісією (ВЛК) особа тимчасово визнається непридатною до служби.

Хронічні захворювання: такі захворювання, як важкі захворювання серця, дихальної системи чи нервової системи, а також інші серйозні проблеми зі здоров’ям можуть мати право на відстрочку. Умови психічного здоров’я: Виявлені психологічні розлади можуть призвести до тимчасового або постійного звільнення від служби. Травми та реабілітація: особи, які проходять тривале лікування або відновлюються після травм, також можуть мати право.

Сімейні обставини. Закон передбачає відстрочку для тих, хто має особливі сімейні обов’язки:

Догляд за утриманцями: особи, які є єдиними опікунами непрацездатних батьків, подружжя, дітей або інших близьких родичів, можуть претендувати на це.

Батьківство: батьки, які мають трьох і більше дітей, або мають дитину-інваліда, мають право на відстрочку від призову.

Вагітна дружина: якщо буде підтверджено вагітність дружини призовника, це може бути підставою для звільнення.

Відстрочки на основі освіти. Студенти, які навчаються на денній формі навчання в українських або іноземних навчальних закладах, мають право на відстрочку протягом усього навчання. Це стосується рівнів бакалаврату, магістратури та аспірантури.

Працівники критичної промисловості. Професіонали, зайняті в ключових секторах, життєво важливих для національних інтересів (наприклад, енергетика, охорона здоров’я, оборонна промисловість), також можуть отримати відстрочки.

31 грудня 2024 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ №895/2024, що вносить зміни до Положення про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України.

Як інформує “РАдіоТрек”, згідно з новими положеннями, військовозобов’язані особи, які не досягли 25-річного віку і пройшли базову загальновійськову підготовку або базову військову службу, можуть бути прийняті на службу у військовому резерві за їх згодою.

Це означає, що молоді люди, які вже мають певний досвід у військовій справі, можуть добровільно укладати контракт і проходити службу у військовому резерві.

Новий указ дозволяє таким особам брати участь у навчальних зборах, перепідготовці за військово-обліковими спеціальностями та виконувати інші обов’язки на відповідних посадах у військових частинах або навчальних закладах. Зміни також включають уточнення порядку укладання контрактів і проходження служби у резерві, визначаючи нові вимоги та можливості для резервістів.

Згідно з Указом, жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути прийняті на службу у військовому резерві тільки за їх добровільною згодою. Це ще одна можливість для жінок долучитися до обороноздатності країни, якщо вони бажають служити в резерві.

Під час мобілізації резервісти, які уклали контракт, зобов’язані прибути до військових частин у визначені строки, що робить цей процес більш організованим і оперативним. Окрім того, це дає можливість швидше мобілізувати резервістів для виконання завдань під час воєнних дій.

The post “Масштабна втрата бронювання у 2025 році, відстрочку залишать для цих 4-х категорій чоловіків”: мобілізація, ТЦК, ЗСУ first appeared on UA-IN.

Запис “Масштабна втрата бронювання у 2025 році, відстрочку залишать для цих 4-х категорій чоловіків”: мобілізація, ТЦК, ЗСУ спершу з’явиться на UA-IN.