Напередодні Великого посту, у день, який отримав назву Прощена неділя, заведено просити пробачення в близьких і самому прощати тих, хто образив злим словом чи вчинком. Що ще варто зробити в цей день і чого краще не робити – розповідаємо в матеріалі.
Що таке Прощена неділя
Прощена неділя – це останній день Масляного тижня напередодні Великого посту. Увечері цього дня на вечірніх службах у храмах проводиться обряд, який називається Чин прощення. Настоятель, завершуючи вечірню службу, просить пробачення у парафіян, а парафіяни просять у відповідь.
Цей обряд став дуже популярним і в народі, і навіть ті, хто цього дня не йде до храму, просять пробачення у родичів і знайомих.
Якого числа Прощена неділя випадає у 2024 році
У Прощеної неділі немає фіксованої дати – вона залежить від Великодня і Великого посту. Великий піст 2024 року починається 18 березня, тому Прощена неділя буде 17 березня.
Прощена неділя – традиції
Прощену неділю також називають Сиропусна – останній день, коли можна їсти перед постом сир та інші молочні продукти. Щоб увійти в піст із чистим сумлінням і легкою душею, віряни просять пробачення – щоб ні в кого не було образ і ніхто не тримав один на одного зла.
Цей день радять за можливості провести в колі близьких людей. І, звісно, не тільки попросити самому прощення, а й постаратися відпустити образи. Добре цього дня також зробити якусь добру справу – допомогти тому, хто чогось потребує, нагодувати бездомних тварин тощо.
Прощена неділя – що не можна робити
Попросивши цього дня пробачення, не слід:
думати про погане;
дратуватися і злитися, починати нові сварки;
тримати в собі непрощених образ – навіть якщо кривдник вважає себе правим, все одно пробачте;
скупитися і скупитися, особливо, якщо просять про допомогу;
переїдати, вживати алкоголь;
влаштовувати гучні розваги.
Не можна в Прощену неділю брехати – будьте щирі не тільки з іншими, а й із собою. Постарайтеся провести день спокійно, щоб увійти в піст зібраним.
Прощена неділя – як відповідати, коли просять пробачення
Коли просять пробачення цього дня, то просто кажуть: “Пробач мене”. Відповідати потрібно так: “Я прощаю, і Бог простить”. Можна відповісти: “Бог пробачить, а я пробачив”.
Але, якщо ви поки що не готові пробачити людину, то краще не лукавити, у цьому разі кажуть: “Бог пробачить”.
The post Прощена неділя в 2024 році: чому та коли треба просити пробачення first appeared on UA-IN.
Запис Прощена неділя в 2024 році: чому та коли треба просити пробачення спершу з’явиться на UA-IN.