30 липня в православній церкві шанують великомученицю Марину Антіохійську і преподобного Лазаря Галісійського. У народі свято прозвали Марина і Лазар. Ким були святі, традиції та заборони на церковне свято – в матеріалі.
Про це повідомляє УНІАН.
30 липня 2023 – яке завтра церковне свято і дата за новим стилем
Про святу Марину відомо небагато. За переказами, вона була дочкою язичницького жерця Едессія і жила в III столітті в Антіохії Пісідійской (зараз це Туреччина). Виховувала Марину годувальниця, від неї дівчинка дізналася про християнську віру і хрестилася в 12 років. Батько від неї відрікся.
Через пару років правитель області, побачивши Марину на пасовищі з вівцями, вирішив освідчитися їй. Дівчина розповіла, що сповідує християнство, але правитель був упевнений, що вона зречеться віри. На жаль, цього не сталося – Марину веліли катувати привселюдно. В якийсь момент з її рук упали кайдани, а над головою з’явилася голубка з золотим вінцем в дзьобі. Вражений народ став славити Бога. Марину стратили, а разом з нею 15 тисяч чоловік, які увірували в Христа.
***
Лазар Галісійський жив в X столітті в Лідії (зараз це Туреччина). Він прийняв християнство в пізньому віці і тоді ж – постриг в монастирі святого Сави в Палестині, де провів 10 років. Пізніше його висвятили в пресвітери, а потім він оселився на Галісійській горі біля Ефесу. Там же побудував храм, а біля нього стали селитися інші ченці. Так, у чернечій громаді Лазар прожив до 72 років, за своє життя прославився багатьма чудесами.
Святих згадують 30 липня за юліанським календарем. За новоюліанським календарем (з 1 вересня 2023 року) шанувати їх будуть 17 липня.
Народні прикмети на 30 липня
Прикмети цього дня говорять про те, якими будуть осінь і зима:
яка погода в цей день – така буде і у вересні;
спека стоїть – зима буде суворою;
грім в цей день – осінь буде з дощами, зима – з морозами.
У народі 30 липня – свято Марина Лазорева або Марина Вогняна.
Назвали його так згідно з іншою легендою – дочка морського царя Марина втекла від батька в земне життя. З тих пір в день її народження він сильно гнівається. 30 липня часто йдуть грозові дощі з яскравою блискавкою.
30 липня – що сьогодні не можна робити
Є кілька заборон в цей день:
не можна свататися і одружуватися – згадуючи мученицю, вважається, що це не обіцяє нічого хорошого;
не слід виходити на вулицю під час грози;
забороняється лаятися і сваритися – щоб блискавкою не вдарило;
не можна відмовляти в допомозі тому, хто попросить.
Цього дня слід утриматися від великих витрат – є ризик залишитися без грошей.
Що можна робити 30 липня
У святих просять захисту від вогню – в першу чергу врожаю, який міг загинути під блискавкою. До Марини звертаються з проханням уберегти від хвороб, моляться про мир у домі.
Цього дня добре зробити генеральне прибирання і винести з дому все старе і непотрібне. Вважається, чим більше винесеш – тим більше блага повернеться. При цьому викидати все не віталося – якщо річ непотрібна, але хороша, то її слід віддати нужденним. 30 липня за звичаєм готують рибні страви.
The post Церковне свято 30 липня: чого потрібно позбутися цього дня first appeared on UA-IN.
Запис Церковне свято 30 липня: чого потрібно позбутися цього дня спершу з’явиться на UA-IN.